Produkt dnia
Vileda Ultramax Turbo
Vileda Ultramax Turbo

139,49 zł

113,41 zł

szt.
LYRAX 1L
LYRAX 1L

23,99 zł

19,50 zł

szt.
Odkurzacz przemysłowy Diversey Taski Aero 8 585 W
Odkurzacz przemysłowy Diversey Taski Aero 8 585 W

1 399,00 zł

1 137,40 zł

szt.
LINAX Amonia - do czyszczenia linoleum 10L Tana 1204744
LINAX Amonia - do czyszczenia linoleum 10L Tana 1204744

274,90 zł

223,50 zł

szt.
GREASE speed preparat usuwający tłuszcze kan 10l
GREASE speed preparat usuwający tłuszcze kan 10l

249,90 zł

203,17 zł

szt.
Lavor QUICK 36E + 2 kanistry 5L Karacho gratis
Lavor QUICK 36E + 2 kanistry 5L Karacho gratis

9 300,00 zł

7 560,98 zł

szt.
Filtr silnika SEBO FELIX/DART
Filtr silnika SEBO FELIX/DART

43,00 zł

34,96 zł

szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Czym myć lodówkę? Sprawdź, co naprawdę działa!

Czym myć lodówkę? Sprawdź, co naprawdę działa!

Odkryj sekret efektywnego mycia lodówki! W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci, czym myć lodówkę, aby pozbyć się bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Wyjaśnimy również, jak krok po kroku przystąpić do czyszczenia, by móc cieszyć się idealną czystością!

Regularne czyszczenie lodówki – klucz do świeżości i higieny w każdej kuchni

O konieczności mycia lodówki często przypominamy sobie, dopiero gdy w jej wnętrzu pojawia się nieprzyjemny zapach lub kiedy zauważamy popsute produkty. Tymczasem regularne czyszczenie lodówki jest niezmiernie ważne dla utrzymania świeżości i higieny przestrzeni, w której przecież przechowujesz żywność.

Problemem są nie tylko resztki jedzenia, plamy, czy rozlane płyny powstałe podczas codziennego użytkowania lodówki. Żywność ulega naturalnym procesom biologicznym takim jak oddychanie, utrata wody, czy namnażanie się drobnoustrojów. Niska temperatura spowalnia je, ale nie eliminuje rozwoju bakterii, pleśni i innych mikroorganizmów. Przedostają się one do potraw, co wpływa nie tylko na smak i nieprzyjemny zapach, ale także świeżość produktów.

Niezmiernie ważne jest więc, aby na bieżąco myć lodówkę w środku i na zewnątrz. Regularne czyszczenie to bowiem nie tylko kwestia estetyki i komfortu użytkowania. Czysta lodówka to fundament w dbaniu o zdrowie domowników.

Jak często czyścić wnętrze lodówki?

Aby utrzymać świeżość i higienę przechowywanych produktów spożywczych, zaleca się mycie lodówki na bieżąco. Gdy tylko zauważysz zabrudzenia czy resztki jedzenia, przetrzyj je ręcznikiem papierowym lub wilgotną ściereczką. Zazwyczaj wystarczy zmoczyć ją wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli jednak zabrudzenia w lodówce są tłuste, słodkie, albo lepiące, sięgnij po delikatne detergenty. Zrób to, zanim zaschną w jej wnętrzu, gdyż później ciężej będzie je usunąć. Pojawi się także nieprzyjemny zapach.

Raz w tygodniu zabierz się za dokładne mycie lodówki, przecierając wszystkie półki i szuflady. Przy okazji usuń też zepsute produkty. Generalne porządki przeprowadzaj natomiast raz na kwartał, aby lodówka była w pełni czysta.

Zanim przystąpisz do czyszczenia lodówki...

Zanim przystąpisz do mycia lodówki, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami. Dzięki temu odpowiednio przygotujesz się do czyszczenia:

  • wyłącz lodówkę do mycia – jeśli korzystasz ze starszego modelu, odłącz lodówkę od prądu. W nowych urządzeniach wystarczy przekręcić pokrętło na 0. Czyszczenie lodówki, gdy jest włączona, może doprowadzić do jej uszkodzenia. Ciepłe powietrze, które przedostaje się do środka, prowadzi do powstawania skroplin, co może skutkować przegrzaniem urządzenia. Ponadto niska temperatura sprawia, że trudniej umyć lodówkę, gdyż akcesoria przywierają do powierzchni;
  • wyjmij zawartość lodówki – czynność ta obejmuje nie tylko produkty spożywcze, ale też półki i szuflady. Pamiętaj o zabezpieczeniu żywności wrażliwej na ciepło w chłodnym miejscu;
  • dobierz odpowiednią metodę czyszczenie lodówki – kluczowe jest zwłaszcza dobranie odpowiednich środków czyszczących. W przypadku urządzenia mającego kontakt z żywnością niewskazane jest stosowanie silnych detergentów. Zawierają one silny zapach i szkodliwe związki chemiczne, które mogą przenikać do produktów spożywczych.

W dalszej części wpisu omówimy domowe sposoby czyszczenia lodówki oparte na składnikach, które znaleźć można w każdej kuchni. Podpowiemy również, jak wybrać odpowiedni środek czyszczący.

Czym myć lodówkę? Sprawdź, co naprawdę działa!

Jak dbać o czystość lodówki? Czyszczenie lodówki krok po kroku

Jak powinno przebiegać czyszczenie, gdy zabierasz się za generalne porządki w lodówce? Po całkowitym opróżnieniu urządzenia wyczyść ścianki lodówki. Zwróć uwagę na trudno dostępne miejsca, takie jak rowki, na których leżą półki i odpływ lodówki. Umyj także szczeliny drzwiczek i uszczelki. W przestrzeniach tych gromadzą się osady i pleśń, będące źródłem bakterii i nieprzyjemnych zapachów.

Następnie umyj półki i szuflady. Najwygodniej zrobić to w wannie lub pod prysznicem. Użyj do tego płynu do czyszczenia lodówki lub zamocz je w gorącej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Możesz wykorzystać też płyn do mycia naczyń.

Mycie lodówki zacznij od góry i stopniowo przechodź niżej. Na koniec odczekaj, aż jej wnętrze wyschnie, pozostawiając otwarte drzwiczki. Dopiero wtedy włącz lodówkę do prądu, włóż półki i szuflady oraz produkty.

Czym umyć lodówkę w środku? Domowe sposoby

Chociaż w lodówce nie gromadzi się kurz, znajdziesz tam wiele innych zanieczyszczeń. Wnętrze lodówki wymaga więc systematycznego czyszczenia. Poniżej pokażemy Ci, jak możesz zrobić to domowymi sposobami, które obejmują wyłącznie naturalne środki czyszczące – bezpieczne dla zdrowia i przyjazne dla środowiska.

Sposoby mycia lodówki sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona znakomicie usuwa plamy i nieprzyjemne zapachy. Często stosowana jest zatem do czyszczenia różnorodnych powierzchni. Sprawdzi się także w tym przypadku. Pytanie tylko, jak możesz wykorzystać sodę oczyszczoną do czyszczenia lodówki? Do wyboru masz dwie metody:

  • mycie lodówki wodą z dodatkiem sody oczyszczonej – w większości wystarczy łyżka sody na litr wody. Przy silnych zabrudzeniach warto jednak sporządzić silniejszy roztwór, a mianowicie 3 łyżki sody na szklankę wody. Przetartą powierzchnię pozostaw do przeschnięcia na około 10 minut, a następnie osusz ją np. ręcznikiem papierowym;
  • wykonaj pastę z sodą oczyszczoną i wodą – wymieszaj wodę z dodatkiem sody oczyszczonej tak, aby powstała gęsta papka. Nałóż ją na powierzchnię i pozostaw na 10 minut. Następnie przetrzyj ją wilgotną szmatką i osusz.

Sodę oczyszczoną wykorzystasz także jako pochłaniacz zapachów. Wysyp ją na talerzyk i wstaw do wnętrza lodówki.

Jak umyć lodówkę octem?

Kolejna metoda to mycie lodówki octem. Wykazuje on działanie bakteriobójcze, znakomicie zmywa tłuszcz, nabłyszcza i pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Wykonaj roztwór wody i octu, dodając 3 łyżeczki octu na 1 l wody. Co dalej? Jak umyć lodówkę octem?

Po prostu wilgotną ściereczką przetrzyj całe wnętrze. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc wykorzystaj patyczki higieniczne. Jeśli z lodówki zaczął już wydobywać się nieprzyjemny zapach roztwór wody i octu może być silniejszy, przyjmując proporcje 1:1. W celu odkażenia powierzchni do mycia lodówki możesz wykorzystać także wyłącznie ocet.

Mycie lodówki octem ma wielu zwolenników, ale także przeciwników. Ocet pozostawia bowiem po sobie specyficzny zapach. Warto na jakiś czas zostawić otwarte drzwiczki, aby szybciej wywietrzał. Możesz także przemyć powierzchnię ręcznikiem papierowym nasączonym kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego. To znakomity pochłaniacz zapachów.

Kwasek cytrynowy i sól kuchenna

Lodówkę łatwo wyczyścisz także kwaskiem cytrynowym. Wystarczy rozpuścić w 500 ml ciepłej wody 4 łyżeczki kwasku. Skuteczną metodą jest także woda z dodatkiem soli kuchennej, którą każdy ma w swojej kuchni. Poradzi sobie ona nie tylko z brudem, ale też z drobnoustrojami. Wyeliminuje również nieprzyjemne zapachy.

Czym myć lodówkę wewnątrz? Wybierz odpowiedni środek czyszczący

Naturalne środki czyszczące nie zdały egzaminu? Domowe sposoby nie zawsze są tak efektywne, jak tego byśmy chcieli. Co więcej, czyszczenie lodówki z ich udziałem zazwyczaj zajmuje sporo czasu. Jeśli potrzebujesz lepszego i szybszego efektu, z pewnością więc będziesz chciał wyczyścić lodówkę za pomocą preparatów chemicznych. Pamiętaj jednak, że masz do czynienia ze sprzętem, który ma kontakt z żywnością. Nie wszystkie preparaty będą więc dozwolone.

Wybieraj wyłącznie delikatne detergenty i nie kieruj się przypadkiem. Stosowanie preparatów do czyszczenia kuchni, kuchenek, zlewów, czy też innych sprzętów, może negatywnie wpłynąć na przechowywane w lodówce produkty. W najgorszym wypadku doprowadzić może nawet do zatrucia. Należy więc zadać pytanie, czym myć lodówkę w środku, aby było efektywnie i bezpiecznie?

Wiele osób zaleca mycie lodówki wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, który znajduje się w każdej kuchni, a jednocześnie doskonale usuwa resztki jedzenia i tłuszcz. Czy to jednak wystarczy? Przy niewielkich zabrudzeniach z pewnością tak. Jeśli jednak zmagasz się z większymi nieczystościami, wybieraj specjalne środki do czyszczenia lodówki, takie jak dostępny w naszym e-sklepie preparat TULIA mycie lodówki. Są one skuteczne, a zarazem bezpieczne dla żywności i nie niszczą wnętrza urządzenia.

Czym myć lodówkę na zewnątrz?

Wiesz już, czym umyć lodówkę w środku. Powinna być ona jednak czyszczona również na zewnątrz. Ścianki lodówki regularnie przecieraj wilgotną szmatką. Unikaj silnych detergentów, które mogą porysować lub odbarwić powierzchnię. Zastosowany środek musi być bezpieczny dla danego materiału i dopasowany do jego rodzaju.

Jeśli chcesz uniknąć plam i smug możesz sięgnąć po dobry płyn do mycia okien np. TANA GLASS cleaner Środek do czyszczenia szyb. Dzięki neutralnemu pH użyjesz go także do mycia lodówki ze stali nierdzewnej. Czyszcząc lodówkę ze stali nierdzewnej, sięgnąć możesz również po specjalny płyn CID LINES KENOLUX SHINE Środek do czyszczenia stali szlachetnej.

Czym myć lodówkę? Sprawdź, co naprawdę działa!

Czym myć uszczelki i dlaczego jest to ważne?

Należy regularnie sprawdzać stan uszczelek w lodówce. Element ten odpowiada bowiem za jej szczelność i prawidłową izolację. W przypadku uszkodzonej uszczelki ciepło z zewnątrz przedostaje się do wnętrza, przez co lodówka nie pracuje prawidłowo. Skutkiem tego jest większy pobór energii i szybsze psucie się jedzenia. Co powoduje niszczenie uszczelek?

Oprócz naturalnego zużycia jest to także brud osiadający w szczelinach. Dlatego też od czasu do czasu przemyj uszczelki gąbką nasączoną ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Czym myć lodówkę No Frost?

Lodówka z systemem No Frost poddawana jest nieustannej kontroli temperatury i wilgotności. Zapobiega to osadzaniu lodu i szronu na jej ściankach, co oznacza, że nie trzeba jej rozmrażać. Wiele osób zastanawia się, jak i czym myć lodówkę No frost. Czy ta zaawansowana technologia wymaga specjalnego postępowania?

Nie! Mycie lodówki z technologią No frost niczym nie różni się od czyszczenia zwykłej lodówki. Należy jednak pamiętać, aby oczyścić pojemnik na skraplającą wodę, który może mieć nieprzyjemny zapach. Przepłucz go razem z wężykami. Możesz wykorzystać do tego roztwór wody i octu.

Czym umyć nową lodówkę i czy w ogóle trzeba to robić?

Czy powinieneś umyć lodówkę przed pierwszym użyciem? Jak najbardziej! Podczas produkcji i transportu na jej powierzchni osiadają różnego rodzaju zabrudzenia. Czym czyścić lodówkę pierwszy raz?

Nie musisz zmieniać preparatów. Zacznij od zewnątrz. Najlepiej użyć wilgotnej ściereczki nasączonej wodą z sodą. Soda oczyszczona wykazuje bowiem właściwości dezynfekujące. Możesz użyć także zwykły płyn do mycia naczyń. A czym myć lodówkę wewnątrz?

Jak wiesz, lepiej zrezygnować z silnych detergentów. Wybierz delikatne środki myjące lub domowe sposoby. W tym wypadku czyszczenie lodówki warto wykonać dwa razy.

Czym czyścić lodówkę bez chemii i domowych metod?

Domowe sposoby jak soda oczyszczona, sól kuchenna, czy kwasek cytrynowy są tanie i ekologiczne, jednak mało skuteczne przy większych zabrudzeniach. Czy zatem od razu warto sięgać po środek czyszczący?

Niekoniecznie, nadal możesz wyczyścić lodówkę bez chemii – parownicą. W naszej ofercie znajdziesz profesjonalne urządzenia, które pozwalają wyczyścić wnętrze lodówki wyłącznie czystą wodą. Cząsteczki pary wnikają nawet w trudno dostępne miejsca, pozbywając się uporczywych zabrudzeń, w tym tłustych plam. To zatem skuteczny sposób nie tylko na cotygodniowe porządki. Parownica umożliwi Ci gruntowne czyszczenie lodówki, zapewniając doskonałe rezultaty!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl