Produkt dnia
Vileda Ultramax Turbo
Vileda Ultramax Turbo

139,49 zł

113,41 zł

szt.
LATTIA 1L
LATTIA 1L

24,99 zł

20,32 zł

szt.
Tana Quickstrip Alka 10l gruntowne czyszczenie
Tana Quickstrip Alka 10l gruntowne czyszczenie

269,99 zł

219,50 zł

szt.
generator pary LAVOR GV KONE
generator pary LAVOR GV KONE

1 399,00 zł

1 137,40 zł

szt.
odkurzacz przemysłowy na sucho i na mokro VIPER  LSU 395
odkurzacz przemysłowy na sucho i na mokro VIPER LSU 395

2 449,00 zł

1 991,06 zł

szt.
FONA SPEED 10L
FONA SPEED 10L

199,00 zł

161,79 zł

szt.
 odkurzacz strażacki SPRINTUS N51 / 1KPS
odkurzacz strażacki SPRINTUS N51 / 1KPS

4 645,00 zł

3 776,42 zł

szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Czym wyczyścić przypalony garnek? Domowe sposoby vs. profesjonalne środki

Czym wyczyścić przypalony garnek? Domowe sposoby vs. profesjonalne środki

Zanim zaczniesz czyścić przypalony garnek

Jak wyczyścić przypalony garnek? Oto kilka rad, z których warto skorzystać zanim przejdziesz do działania:

  1. Reaguj natychmiast– aby uratować przypalony garnek, nie należy zwlekać z działaniem. Im szybciej zaczniesz, tym łatwiej będzie usunąć przypalenie. Od razu po zdarzeniu zalej garnek ciepłą wodą, aby namoczyć zanieczyszczenia. Dzięki temu nie stwardnieją. Możesz także dodać do wody kilka kropli płynu do mycia naczyń i doprowadzić ją do wrzenia. Po kilku minutach gotowania wyłącz palnik i dokładnie opłucz garnek. W ten sposób usunięcie przypalenia będzie łatwiejsze;

  2. Wybieraj odpowiednie akcesoria – przypalonym garnkiem należy zająć się w taki sposób, aby nie uszkodzić jego powierzchni. Wówczas naczynie mogłoby okazać się niezdatne do dalszych kuchennych zastosowań. Wszystko przez zdarcie powłoki zapobiegającej przywieraniu jedzenia do dna garnka. Niestety niekiedy pomimo najszczerszych chęci nie obejdzie się bez szorowania. Pamiętaj, że spalonego garnka nie można czyścić szorstkimi gąbkami. Unikaj też metalowych druciaków i twardych szczotek. Niezależnie od poziomu zanieczyszczeń przypalone garnki należy myć wyłącznie miękką gąbką;

  3. Dobierz metodę czyszczenia do konkretnego typu garnka – używaj odpowiednich środków bezpiecznych dla rodzaju materiału, z którego wykonany jest Twój garnek.

Zatem pora przejść dalej i zaprezentować konkretne metody czyszczenia przypalonych garnków.

Jak wyczyścić przypalony garnek? Od domowych sposobów po profesjonalne rozwiązania

Ciepła woda z płynem do mycia naczyń to rozwiązanie, które może sprawdzić się przy niewielkich przypaleniach. Jeśli jednak problem jest naprawdę uporczywy, z pewnością metoda ta okaże się niewystarczająca. Co wtedy? Pierwsza opcja to domowe sposoby. Druga natomiast wymaga zastosowania odpowiednich środków czystości. Którą z nich wybrać?

Aby podjąć decyzję w sposób świadomy, musisz poznać obie metody czyszczenia przypalonego garnka. Właśnie dlatego postanowiliśmy szczegółowo opisać je poniżej. Zwrócimy przy tym uwagę nie tylko na to, jak odpowiednio zadbać o dno garnka. Dowiesz się również, jak wyczyścić przypalony garnek od zewnątrz – co również jest dość częstym problemem.

Domowe sposoby czy uratują mocno przypalony garnek?

Czy za pomocą domowych sposobów można skutecznie wyczyścić mocno przypalony garnek? Oto kilka metod polecanych przez miłośników tanich i ekologicznych rozwiązań.

Soda oczyszczona

Przypalony garnek można wyczyścić sodą oczyszczoną. Są na to dwa sposoby. Pierwszy z nich to gęsta pasta z sody oczyszczonej. Jak ją stworzyć? Sodę oczyszczoną wymieszaj z wodą w proporcji 1:1. Następnie wyłóż pastę na dnie garnka i odstaw naczynie na kilka godzin. Soda oczyszczona rozmiękcza spaleniznę, przez co łatwiej usunąć przypalenia.

Co, jednak jeśli przypalone resztki nadal nie schodzą? Wówczas wypróbować możesz drugi sposób. Wyłóż dno garnka sodą oczyszczoną i dodaj trochę wody (najlepiej gorącej) i kilka kropli płynu do mycia naczyń. Istotnym dodatkiem jest też sól kuchenna. Ziarnka soli nadają bowiem mieszance właściwości szorujące, co może zwiększyć skuteczność czyszczenia. Za pomocą sody oczyszczonej nie wolno czyścić jednak garnków aluminiowych.

Kwasek cytrynowy

Aby usunąć przypalenie, możesz użyć także kwasku cytrynowego. Kilka łyżeczek sproszkowanego kwasku zalej gorącą wodą, a następnie zagotuj roztwór. Jeszcze wyższą skuteczność uzyskać można dodając soli kuchennej. Metoda czyszczenia kwaskiem cytrynowym jest jednak niewskazana w przypadku niektórych rodzajów materiału . Omijaj ją kiedy zamierzasz wyczyścić przypalony garnek emaliowany, ceramiczny i z powłoką teflonową.

Ocet

Czy zdarzyło Ci się do czyszczenia stosować octu? Metoda ta sprawdzi się także w przypadku przypaleń. Wykonaj roztwór wody z octem w proporcji 2:1. Opcjonalnie dodać możesz płyn do mycia naczyń. Co dalej? Po prostu mocz w nim przypalony garnek.

Sól kuchenna

Jak już wiesz, umyć przypalony garnek pomoże Ci także sól kuchenna. Wysyp na dno sól i sodę oczyszczoną, a następnie zalej wodą i gotuj. Na koniec wystarczy umyć naczynie ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Można także wysypać grubą warstwę soli na dno garnka i mocno szorować. Sposób ten zalecany jest jednak wyłącznie dla odpornych naczyń, takich jak przypalony garnek żeliwny.

Proszek do pieczenia

Proszek do pieczenia nazywają alternatywą dla sody oczyszczonej. Opakowanie proszku należy wsypać na dno garnka i zalać wodą. Mieszankę pozostaw na co najmniej 12 godzin, po czym opłukaj naczynie pod bieżącą wodą i wyszoruj.

Tabletka do zmywarki

Tabletka do zmywarki to kolejna metoda, która może uratować przypalony garnek. Umieść ją na dnie garnka i zalej wrzątkiem, po czym odczekaj kilka godzin. Jeśli chcesz wyczyścić przypalony garnek za pomocą ekologicznych sposobów, to spójrz w szczególności na sodowe tabletki do zmywarki marki FROSCH, które znajdziesz w ofercie naszego e-sklepu.

Teraz już znasz najpopularniejsze domowe sposoby, które mogą pomóc Ci wyczyścić przypalony garnek. Są one tanie i bezpieczne dla środowiska. Czy jednak zawsze tak efektywnie, jak tego oczekujesz? Jak wygląda ich zastosowanie w przypadku konkretnego typu garnka? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Metody usuwania przypaleń z naczyń w odniesieniu do konkretnego typu garnka – których unikać?

Zastanawiasz się, którą z wymienionych dotąd metod czyszczenia przypalonego garnka wybrać? Nie opieraj decyzji na przypadku. Konieczne jest uwzględnienie rodzaju materiału, z którego garnek jest wykonany. Dlaczego jest to istotne?

Mimo że domowe sposoby są często delikatniejsze, niewłaściwie dobrane mogą skutkować uszkodzeniem powierzchni. Ostrożność zachowaj zwłaszcza jeśli masz zamiar czyścić garnki emaliowane, ceramiczne, czy też garnki z powłoką teflonową.

Mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Dowiedz się, które metody warto stosować, a których lepiej unikać w przypadku konkretnego typu garnka. To pozwoli Ci osiągnąć najlepsze rezultaty czyszczenia przypalonych garnków bez ryzyka ich uszkodzenia.

Jak uratować przypalony garnek żeliwny?

Garnek żeliwny to solidne naczynie, które jest łatwe w pielęgnacji. Można je bezpiecznie szorować za pomocą gąbki. Unikaj natomiast ich czyszczenia poprzez długotrwałe namaczanie w wodzie. W ten sposób mogą zardzewieć.

Czym wyczyścić przypalony garnek emaliowany?

Wadą garnków emaliowanych jest to, że łatwo się przypalają. Jednocześnie są także bardzo delikatne, co wymaga odpowiedniego podejścia do ich mycia. Wyczyścić można je sodą oczyszczoną lub poprzez rozwtór soli. Do mycia garnków emaliowanych nie wolno natomiast używać octu, gdyż mogą ulec matowieniu. Ostrożność należy zachować również sięgając po kwasek cytrynowy.

Jak wyczyścić garnki ze stali nierdzewnej?

Garnki ze stali nierdzewnej są z reguły odporne na przypalenia. Nie oznacza to jednak, że zdarzenie to nie może wystąpić. Zazwyczaj wystarczy umycie takiego garnka z pomocą łagodnego detergentu. Do stali nierdzewnej wykorzystać możesz również roztwór soli i wody. Zalej garnek małą ilością wody i zagotuj, a następnie dodaj kilka łyżek soli. Pozostaw roztwór na całą noc, po czym umyj garnek ciepłą wodą, z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W przypadku stali nierdzewnej wystrzegaj się natomiast szorowania, które mogłoby uszkodzić antykorozyjną powierzchnię.

Sposoby czyszczenia garnków z powłoką teflonową

Jak bezpiecznie uratować przypalony garnek z powłoką teflonową? Zastosować można roztwór soli kuchennej i wody. W cięższych przypadkach zaleca się jednak wyłożyć dno garnką sodą oczyszczoną i zalać ją roztworem octu i wody. Czyszczenie przypalonego garnka z powłoką teflonową wykonuj wyłącznie miękką gąbką, unikając intensywnego pocierania. Szorowanie takiego garnka mogłoby przyczynić się do zniszczenia teflonowej powłoki.

Przebieg czyszczenia garnków aluminiowych

Co najlepiej sprawdzi się przy przypalonym garnku aluminiowym? Z powodzeniem sięgnąć możesz po:

  • ocet,

  • sól,

  • kostkę do zmywarki

Zakazana są natomiast soda oczyszczona i proszek do pieczenia. W przypadku garnków aluminiowych zabronione jest również szorowanie szorstkimi gąbkami i druciakami.

Czyszczenie przypalonego garnka ceramicznego

W jaki sposób umyć przypalony garnek wykonany z ceramiki? Możesz użyć tego, co masz pod ręką: sody oczyszczonej i octu. Metody, których należy unikać to natomiast sól kuchenna i kwasek cytrynowy.

Profesjonalne środki czyszczące – dlaczego zyskują przewagę nad domowymi metodami?

Wiesz już, jak wyczyścić przypalony garnek z udziałem domowych sposobów. Czy jesteś jednak pewien, że właśnie tego szukasz? Trzeba przyznać że powyższe metody są tanie, ekologiczne i łatwodostępne. Bywają jednak czasochłonne i dają mniejszą skuteczność – zwłaszcza jeśli trzeba wyczyścić mocno przypalony garnek. Zazwyczaj więc konieczne jest ich kilkukrotne powtarzanie, co może być uciążliwe. Często też zdarza się, że i tak trzeba wyszorować dno garnka, co jest niewskazane w przypadku naczyń o delikatnej powłoce.

Pod tym względem zdecydowaną przewagę mają profesjonalne środki czystości. Mają one specjalnie opracowaną formułę, która w zaledwie kilkanaście minut jest w stanie usunąć nawet trudne przypalenia. Minimalizują przy tym Twój nakład pracy. Wszystko to czyni je nie tylko skuteczniejszym, ale dużo wygodniejszym wyborem. Co istotne, z udziałem profesjonalnych środków czystości masz pewność, że przypalone garnki czyszczone są w bezpieczny dla nich sposób.

Przypalony garnek – czym skutecznie go wyczyścić? Poznaj nasze propozycje

Zamierzasz wyczyścić przypalony garnek? Sprawdź nasze rekomendowane środki czystości:

  • CATILON oven - preparat myjący do grilli, piekarników, pieców,

  • MC 530 Pianka do czyszczenia i odtłuszczania przypalonych powierzchni,

  • TULIA Piekarnik, okap, kuchenka.

Te profesjonalne środki czystości bez trudu rozpuszczają przypalenia, przywracając garnkom czystość. To właśnie dlatego zdecydowaliśmy się umieścić je w naszym sklepie internetowym.

A może chcesz w łatwy sposób skorzystać z właściwości sody oczyszczonej? Koniecznie zerknij więc jeszcze na Sodowy środek czyszczący do kuchni FROSCH. Preparat oparty jest na naturalnych składnikach, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska. Nie musisz obawiać się także, że będzie podrażniać skórę.

Jak wyczyścić przypalony garnek, aby było efektywnie i bez chemii? Użyj parownicy!

Czym wyczyścić przypalony garnek, aby było efektywnie i bez chemii? Oczywiście parą wodną. W tym celu należy użyć profesjonalnej parownicy. Urządzenie to ma wiele zastosowań. Jak działa?

Sekret tkwi w strumieniu pary wodnej, na którą składa się wysokie ciśnienie i wysoka temperatura. To pozwala zmiękczyć zanieczyszczenia, co ułatwia ich usunięcie. Ponadto mikroskopijne cząsteczki pary wodnej są w stanie wnikać w każdą szczelinę. Dzięki temu precyzyjnie usuwają przypalone resztki i inne zanieczyszczenia. Co więcej, wzystko to bez zbędnego wysiłku i stosowania środków chemicznych!

Przypalony garnek? To już nie problem!

To wszystko na dziś! Teraz już wiesz, jak wyczyścić przypalony garnek i nie narazić go przy tym na straty. Z jakiej metody skorzystasz? Pora zabrać się do pracy. W końcu w kuchni czeka na Ciebie naczynie do umycia. Wcześniej jednak koniecznie zajrzyj do naszej oferty. Umieściliśmy w niej środki czystości, które pozwolą Ci osiągnąć ten cel bez zbędnego wysiłku!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl