Produkt dnia
Lavor QUICK 36B + 2kanistry 5L Karacho gratis (1)
Lavor QUICK 36B + 2kanistry 5L Karacho gratis (1)

11 750,00 zł

9 552,85 zł

szt.
odkurzacz hotelowo-biurowy NILFISK VP300 ECO HEPA  EU
odkurzacz hotelowo-biurowy NILFISK VP300 ECO HEPA EU

1 063,00 zł

864,23 zł

szt.
FALA FALAMAT 10L środek do mycią ręcznego i maszynowego
FALA FALAMAT 10L środek do mycią ręcznego i maszynowego

199,00 zł

161,79 zł

szt.
BUZIL G440 PERFEKT do intensywnego czyszczenia 10l
BUZIL G440 PERFEKT do intensywnego czyszczenia 10l

184,99 zł

150,40 zł

szt.
FALA TOPLAN ULTRA 10L
FALA TOPLAN ULTRA 10L

199,99 zł

162,59 zł

szt.
automat myjący LAVOR DYNAMIC 45B
automat myjący LAVOR DYNAMIC 45B

14 500,00 zł

11 788,62 zł

szt.
Sprintus T11 Evo odkurzacz hotelowy
Sprintus T11 Evo odkurzacz hotelowy

999,99 zł

Cena regularna: 1 054,00 zł

813,00 zł

Cena regularna: 856,91 zł

szt.
Środek do dywanów i tapicerek Dr Beckmann 650ml
Środek do dywanów i tapicerek Dr Beckmann 650ml

22,99 zł

18,69 zł

szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Gdzie wyrzucić przeterminowane środki czystości? Wyjaśniamy!

W każdym gospodarstwie domowym stosuje się szereg środków czystości. Zdarza się jednak, że nie zawsze udaje się je wykorzystać przed upływem terminu przydatności do użycia. Gdzie należy wyrzucić przeterminowane środki czystości? W jakich przypadkach nie trzeba pozbywać się takich detergentów? Mamy nadzieję, że poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Daty ważności środków czystości – co warto o nich wiedzieć?

W każdym mieszkaniu znaleźć można mnóstwo różnorodnych artykułów chemicznych, które ułatwiają życie i pozwalają cieszyć się idealną czystością. Na co dzień stosujemy środki, które zabijają bakterie, myją i niwelują przykry zapach. Wykorzystując w domowych porządkach chemię gospodarczą, musisz wiedzieć, jak się z nią obchodzić. Okazuje się, że szczególnie problematyczną kwestią, która budzi wiele wątpliwości, jest jej termin przydatności do użycia.

Każdy środek do mycia czy czyszczenia powierzchni ma określoną datę ważności. To jednak nie wszystko. W przypadku chemii gospodarczej spore znaczenie może mieć także data otwarcia produktu. Na rynku dostępne są środki, których data przydatności może ulec skróceniu w stosunku do daty ważności po otwarciu opakowania. Warto zwrócić uwagę na to, czy na specyfiku, który mamy w domu, nie widnieje taka informacja.

Jak długą ważność mają środki czystości? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, jaka data widnieje na opakowaniu. Zdarza się jednak, że nie można jej odszukać lub wraz z upływem czasu przestaje być wyraźnie widoczna. Wówczas możemy przyjąć, że:

– środki czyszczące o uniwersalnym zastosowaniu są zwykle ważne 2 lata po otwarciu opakowania,

– płyn do naczyń ma okres przydatności około 1-2 lata,

– środki do prania mogą być stosowane przez około rok po otwarciu,

– z preparatów dezynfekujących można korzystać 2 lata.

Czy można używać środków czystości, które straciły ważność?

Zdarza się, że nie wykorzystujemy do końca preparatów, które mamy w domu i mija ich termin ważności. Gdzie należy wówczas wyrzucić przeterminowane środki czystości? Okazuje się, że w większości przypadków nie trzeba tego robić. Jeśli stosowane przez Ciebie preparaty mają bezpieczny skład, możesz nadal ich używać, nawet jeśli ich termin przydatności już upłynął. Warto wziąć jedynie pod uwagę, że mogą stracić swoje właściwości i wykazywać nieco mniejszą skuteczność niż po otwarciu opakowania. Najczęściej jednak ich stosowanie nie prowadzi do negatywnych konsekwencji. Nieco ostrożniej należy podejść do środków dezynfekcyjnych. Po upływie daty ważności mogą nie zapewniać odpowiedniej ochrony, deklarowanej przez producenta.

Gdzie wyrzucić przeterminowane środki czystości?

Jeśli nie chcesz używać dłużej środków czystości, których termin przydatności do użycia upłynął, większość z nich możesz wyrzucić do kosza na odpady zmieszane. To jednak dozwolone tylko wtedy, gdy w ich składzie znajdują się wyłącznie bezpieczne substancje.

Niektóre preparaty wymagają jednak specjalnej utylizacji. Taką informację znajdziesz z pewnością na etykiecie produktu. Jeśli stosowany przez Ciebie detergent ma w recepturze niebezpieczne komponenty, może zaistnieć konieczność dostarczenia go do specjalnego punktu zajmującego się zbiórką i utylizacją takich produktów.

Mamy nadzieję, że wiesz już, gdzie należy wyrzucić przeterminowane środki czystości i kiedy nie jest to konieczne. Najlepiej więc wybierać detergenty, które mają bezpieczny skład – nie będą problematyczne w przypadku konieczności ich zutylizowania. Poszukujesz skutecznych, a zarazem bezpiecznych środków czystości? Znajdziesz je w ofercie naszego e-sklepu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl