Sprzątanie powierzchni magazynowych często nie jest traktowane tak poważnie, jak np. utrzymanie czystości w zakładach produkcyjnych. Nie jest jednak prawdą to, że magazyny brudzą się mniej intensywnie. Dodatkowo utrzymanie porządku i higieny w miejscach tego typu ma duże znaczenie dla trwałości towaru czy zdrowia pracowników. Zatem jak powinno wyglądać kompleksowe sprzątanie powierzchni magazynowych?
Dlaczego regularne sprzątanie powierzchni magazynowych jest tak istotne?
Magazyn jest miejscem, w którym składowane są różnego rodzaju produkty i materiały. To pomieszczenie nieustannie narażone na oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Powstają tam różnorodne zanieczyszczenia, z pyłem i kurzem na czele. Czasem pojawiają się nawet zanieczyszczenia niebezpieczne.
Regularne sprzątanie powierzchni magazynowych:
- pozwala utrzymać wysoką jakość magazynowanych produktów i chroni je przed zanieczyszczeniem,
- wydłuża żywotność całego wyposażenia,
- wpływa pozytywnie na ergonomię pracy,
- zapewnia bezpieczeństwo pracownikom.
W dłuższej perspektywie czasu sprzątanie magazynów w dużej mierze przyczynia się do poprawy wydajności danej firmy. Nie należy w tym przypadku oszczędzać.
Jak często należy sprzątać powierzchnie magazynowe?
Wiele osób zastanawia się, jak często należy sprzątać powierzchnie magazynowe. Wiąże się to oczywiście z pewnymi kosztami, ale nie można z tego rezygnować.
Częstotliwość sprzątania magazynów zależy w dużej mierze od kilku podstawowych czynników. Spore znaczenie ma na pewno rodzaj magazynowanych produktów i materiałów. Zdaniem ekspertów sprzątanie jest konieczne przynajmniej raz na pół roku. Czasem trzeba je wykonywać częściej np. co dwa miesiące.
W przypadku dużych powierzchni magazynowych sprzątanie lepiej zlecić profesjonalnym firmom sprzątającym, które mają do dyspozycji odpowiedni sprzęt. Szczególną uwagę warto poświęcić czyszczeniu podłogi, bo to ona jest najważniejszym elementem każdego magazynu. Do tego celu potrzebne są profesjonalne środki czystości i odpowiedni sprzęt myjący.
Co obejmuje profesjonalne sprzątanie powierzchni magazynowych?
Sprzątanie magazynów nie powinni zajmować się pracownicy, którzy na co dzień pełnią inne funkcje. Mycie hal magazynowych zazwyczaj jest zlecane osobnym firmom sprzątającym. To wbrew pozorom proces dość złożony, bo obejmuje:
- sortowanie narzędzi i sprzętu,
- odkurzanie i mycie półek,
- mycie ścian, okien i posadzek,
- czyszczenie elementów instalacji,
- opróżnianie pojemników na odpady,
- impregnację powierzchni,
- czyszczenie ciągów komunikacyjnych,
- doprowadzenie do czystości pomieszczeń sanitarnych i socjalnych,
- dezynfekcję.
Wszystkie wymienione czynności należy wykonywać regularnie, ale nie z taką samą częstotliwością. Często przygotowywany jest stosowny harmonogram prac. Wcześniej konieczne są jednak oględziny magazynu. Znaczenie ma jego wielkość czy rodzaj przechowywanego towaru.