Sprzątanie hali przemysłowej jest niezbędne do tego, aby dane przedsiębiorstwo funkcjonowało sprawnie i bez żadnych przeszkód. Odpowiednie warunki sanitarne mają wpływ na wydajność pracowników i całej produkcji. Jak zatem w praktyce powinno to wyglądać?
Dlaczego sprzątanie hali przemysłowej ma tak duże znaczenie?
Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że w zakładach przemysłowych powstają ogromne ilości różnorodnych zanieczyszczeń. Są to np. odpady produkcyjne, pyły przemysłowe, tłuste opary czy opiłki metali. Większość z nich trafia do systemów wentylacji i odpylania, ale reszta osadza się na otoczeniu. Z czasem maszyny i instalacje zaczynają ulegać stopniowemu zniszczeniu.
Dokładne sprzątanie hali przemysłowej pozwala na:
- zwiększenie bezpieczeństwa pracy,
- utrzymanie odpowiedniej wydajności linii produkcyjnej,
- ograniczenie zużycia energii przez linie produkcyjne,
- zmniejszenie liczby awarii maszyn.
Sprzątanie hali przemysłowej musi się odbywać regularnie i to niezależnie od rodzaju produkcji. We wszystkich branżach produkowane są bowiem odpady.
Jak powinno wyglądać sprzątanie hali przemysłowej?
Na samym początku trzeba zawsze opracować odpowiedni plan prac z uwzględnieniem rodzaju produkcji, ograniczeń ze strony budynku czy harmonogramu prac maszyn. Sprzątanie hali produkcyjnej nie może zaburzać pracy firmy. Dlatego większość prac przeprowadza się wtedy, gdy natężenie ruchu jest najmniejsze.
Kluczem do sukcesu jest wybór profesjonalnych środków czystości. Muszą one skutecznie usuwać silne zabrudzenia i być przystosowane do mycia na sucho oraz na mokro. Nie należy sięgać w tym przypadku po substancje toksyczne i żrące.
Co obejmuje kompleksowe sprzątanie hali przemysłowej?
Sprzątanie hali przemysłowej musi się odbywać kompleksowo. Nie można zapominać o żadnym elemencie zakładu. Dlatego sprzątanie powinno obejmować:
- usuwanie stałych odpadów przemysłowych,
- zamiatanie podłóg,
- czyszczenie wodne powierzchni,
- konserwację powierzchni,
- mycie okien, instalacji świetlnych, półek,
- mycie maszyn i linii produkcyjnych.
Czasem konieczna jest dodatkowo dezynfekcja. Podejmowane mogą być również działania antykorozyjne. Rzadziej sprzątanie hali przemysłowej obejmuje dezynsekcję. Ten zabieg wymaga już bowiem zatrzymania produkcji, bo bywa niebezpieczny dla ludzi.
Jaki sprzęt jest potrzebny do sprzątania hal produkcyjnych?
Stawia się na pewno na urządzenia, które szybko i skutecznie czyszczą duże powierzchnie płaskie. Są to różnego rodzaju szorowarki, zamiatarki, myjki ciśnieniowe i odkurzacze przemysłowe.
Do mycia linii produkcyjnych wykorzystuje się z kolei nowoczesny sprzęt, który usuwa zabrudzenia, a jednocześnie nie niszczy maszyn. Bardzo skuteczne są urządzenia czyszczące parą suchą. Są one wydajne, proste w obsłudze i świetne radzą sobie nawet z tymi maszynami, które źle znoszą wilgoć. Z drugiej strony mimo upływu lat wciąż wiele prac wykonuje się ręcznie.