Jak wyczyścić drewnianą podłogę? Sięgnąć po profesjonalne środki czystości, mop z mikrofibry, a może specjalne ścierki? Na pewno drewno jest materiałem dość specyficznym, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Nie można w jego przypadku stosować zbyt mocnych preparatów, bo te mogą uszkodzić podłogę i oszpecić całe wnętrze.
Jak wyczyścić podłogę drewnianą? Podstawowe zasady
Nie da się ukryć, że piasek to jeden z największych wrogów drewnianej podłogi. Wchodzi w szczeliny i rysuje powierzchnię. Dlatego podłogę wykonaną z drewna należy regularnie zamiatać lub odkurzać za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Można też zainwestować w specjalne maty zbierające piasek spod butów. Pod meble warto przykleić podkładki filcowe.
Na co dzień dobrze sprawdza się w tym przypadku płaski mop do mycia podłóg. Nie może być jednak zbyt mokry, ale jedynie lekko wilgotny. Pad myjący należy regularnie wymieniać.
Jak wyczyścić drewnianą podłogę olejowoskowaną?
Podłogi drewniane często pokrywane są olejowoskiem. Trzeba je w odpowiedni sposób pielęgnować, aby przez lata prezentowały się jak nowe. Olejowosk to w zasadzie połączenie dwóch preparatów - wnikającego w strukturę drewna oleju i zabezpieczającego powierzchnię wosku. Podłoga jest dzięki temu mniej śliska i prezentuje się bardzo naturalnie.
Podłoga drewniana olejowoskowana w razie miejscowego uszkodzenia nie wymaga cyklinowania na całej powierzchni. Można naprawić jedynie określony fragment. Poza tym taką podłogę należy regularnie np. co rok konserwować przy pomocy twardego wosku olejnego. Ten zabieg odświeża i konserwuje drewno, a przy okazji poprawia mikro zarysowania i zmatowienie.
Do czyszczenia warto wybierać preparaty zalecane przez samego producenta. Zazwyczaj są to koncentraty wymagające rozcieńczenia z wodą. Nie należy sięgać po tanie środki z supermarketów. Te mogą zniszczyć podłogę olejowoskowaną, prowadząc do jej zmatowienia.
Jak wyczyścić drewnianą podłogę lakierowaną?
Drewniane podłogi często są także lakierowane. Lakier tworzy na powierzchni twardą i szczelną warstwę. Zabezpiecza ona podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi i jest dość odporna na zabrudzenia. Bywa matowa, satynowa, półmatowa itd. Możliwości jest tutaj całkiem sporo. Takie wykończenie nie wymaga okresowej konserwacji.
Największą wadą lakieru jest stosunkowo niewielka odporność na tarcie. Widać na nim szybko różnego rodzaju rysy i przetarcia. Dodatkowo lakierowanej podłogi nie można miejscowo naprawić. Jedynym rozwiązaniem jest cyklinowanie całej powierzchni. Podłoga tego typu wymaga regularnego odkurzania i czyszczenia. Do mycia należy wykorzystywać oczywiście tylko specjalistyczne preparaty. Standardowe środki myjące mogą prowadzić do powstania na lakierze mało estetycznych plam.
Cyklinowanie i lakierowanie powinno odbywać się regularnie co kilka lat. Należy się za to zabrać, gdy podłoga wygląda na starą i zniszczoną.