Produkt dnia
BUZIL G440 PERFEKT do intensywnego czyszczenia 10l
BUZIL G440 PERFEKT do intensywnego czyszczenia 10l

184,99 zł

150,40 zł

szt.
Lavor QUICK 36B + 2kanistry 5L Karacho gratis (1)
Lavor QUICK 36B + 2kanistry 5L Karacho gratis (1)

11 750,00 zł

9 552,85 zł

szt.
odkurzacz przemysłowy na sucho i na mokro VIPER  LSU 275
odkurzacz przemysłowy na sucho i na mokro VIPER LSU 275

1 799,99 zł

1 463,41 zł

szt.
LINAX Amonia - do czyszczenia linoleum 10L Tana 1204744
LINAX Amonia - do czyszczenia linoleum 10L Tana 1204744

274,90 zł

223,50 zł

szt.
LYRAX 10L
LYRAX 10L

165,00 zł

134,15 zł

szt.
Oryginalne worki do Nilfisk VP 300
Oryginalne worki do Nilfisk VP 300

85,99 zł

69,91 zł

szt.
SEBO 300 EVOLUTION odkurzacz przemysłowy szczotkowy
SEBO 300 EVOLUTION odkurzacz przemysłowy szczotkowy

2 699,00 zł

2 194,31 zł

szt.
profesjonalne ściereczki SPRINTUS Rainbow PRO40x40
profesjonalne ściereczki SPRINTUS Rainbow PRO40x40

7,95 zł

6,46 zł

szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Jak wyczyścić zapuszczoną wannę - podpowiadamy

Kobieta czyści wannę

Nie da się ukryć, że z czasem nawet najpiękniejsza wanna traci swój pierwotny blask. Nieestetyczny żółty osad, zacieki lub kamień to częsty problem w domach, który potrafi zaburzyć estetykę całej łazienki. Na szczęście można sobie z nim łatwo poradzić. Jak skutecznie i bezpiecznie wyczyścić zapuszczoną wannę? O czym warto pamiętać? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

Zabrudzenia wanny - skąd się biorą?

Musisz wiedzieć, że brudna wanna to problem, który narasta stopniowo. Początkowo smugi czy resztki mydła nie wzbudzają większego niepokoju, ale z czasem cała powierzchnia wanny zaczyna wyglądać nieestetycznie i traci swój połysk. Skąd się to bierze?

Nie da się ukryć, że przyczyna zwykle leży w twardości wody. To właśnie przez to powstaje na dnie wanny biały nalot z kamienia. Gdy połączy się z resztkami kosmetyków, pianą i brudem spłukiwanym z ciała, tworzy uporczywe osady. Do tego dochodzą żółte przebarwienia powstające przez regularne pozostawienie wody lub stosowanie niewłaściwych środków czyszczących. Silna chemia może uszkodzić delikatną powierzchnię wanny. Jednak duże znaczenie ma też czas - im dłużej zwlekasz z działaniem, tym trudniejsze staje się skuteczne czyszczenie.

Jak wyczyścić zapuszczoną wannę? Sprawdzone sposoby

Zapuszczona wanna to nie wyrok! Co więcej, jej czyszczenie nie musi być ani skomplikowane, ani czasochłonne. Najważniejsze jest dobranie odpowiednich środków czyszczących do usuwania kamienia i żółtego osadu do materiału, z jakiego materiału wykonana jest wanna. Nieco inaczej będzie bowiem wyglądało czyszczenie wanny stalowej, żeliwnej czy akrylowej. Jak czyścić wannę skutecznie, ale bez ryzyka jej uszkodzenia? Jakie metody na wybielenie wanny sprawdzą się najlepiej? Poznaj sprawdzone sposoby!

Jak czyścić wannę akrylową?

Wanny akrylowe cieszą się sporą popularnością. Prezentują się lekko i estetycznie, dzięki czemu pasują do niemal każdej aranżacji łazienki. Musisz jednak pamiętać o tym, że ich gładka powierzchnia wymaga szczególnej ostrożności podczas czyszczenia.

Na co dzień w zupełności wystarczy ciepła woda i miękka gąbka lub ściereczka. Po kąpieli możesz wysypać na powierzchnię wanny proszek do prania i zostawić go na kwadrans. Jeśli chcesz usunąć żółty osad z wanny lub bardziej uporczywe zabrudzenia, sięgnij po delikatne detergenty. Unikaj jednak środków o właściwościach ściernych i preparatów, które mają w składzie alkohol, aceton lub amoniak. Co najmniej raz w tygodniu czyść wannę wodą wymieszaną z octem lub sokiem z cytryny. Dzięki temu zapobiegniesz osadzaniu się kamienia. Pamiętaj jedynie o tym, by unikać szorowania powierzchni druciakami i ostrymi gąbkami - mogą zarysować i zmatowić akryl.

Jak wyczyścić wannę emaliowaną?

Wanny emaliowane od lat zdobią nasze domy. Ich dużym atutem jest odporność na wysokie temperatury. Niestety, są też podatne na zarysowania i uszkodzenia, dlatego podczas czyszczenia należy zachować szczególną ostrożność. Pod tym względem przypominają wanny żeliwne i wanny stalowe. Najważniejsza jest regularność pielęgnacji - im częściej czyścisz powierzchnię wanny, tym mniej osadów będzie się na niej gromadzić. Do codziennego czyszczenia wanny emaliowanej idealnie sprawdzi się roztwór wody z delikatnym płynem do mycia naczyń lub preparaty o łagodnym składzie, dostępne np. w naszym e-sklepie.

O czym musisz pamiętać podczas czyszczenia wanny emaliowanej?

  • Unikaj szorowania powierzchni druciakami i agresywną chemią.

  • Stosuj detergenty o gęstej konsystencji, np. w formie mleczka lub żelu,

  • Jeżeli chcesz pozbyć się kamienia, wykorzystaj mieszankę sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego (lub soku z cytryny) i octu. Pamiętaj o odpowiednich proporcjach, np. trzy łyżki sody na jedną łyżkę wody. Tak przygotowaną pastę nałóż na gąbkę i dokładnie wyszoruj całą powierzchnię wanny, a następnie spłucz wszystko czystą wodą.

Czy można czyścić wannę myjką parową?

Domowe sposoby, takie jak użycie octu, soku z cytryny czy sody w wielu przypadkach w zupełności wystarczy. Zdarza się jednak, że środki te nie radzą sobie z osadem kamiennym. Wówczas warto sięgnąć po myjkę parową. To bardzo skuteczny sprzęt, który znakomicie radzi sobie z tłustymi osadami, resztkami mydła i bakteriami. Dużym atutem tego rozwiązania jest to, że nie ma konieczności stosowania silnych, agresywnych środków czyszczących. Myjki parowe są szczególnie polecane alergikom i osobom, które chętnie wykorzystują ekologiczne metody podczas domowych porządków.

Nasza rada - w przypadku wanny akrylowej zachowaj ostrożność. Nie kieruj strumienia pary zbyt długo na jedno zabrudzone miejsce i używaj myjki zgodnie z zaleceniami producenta. Wanny emaliowane i stalowe są bardziej odporne, ale również nie wymagają intensywnego nagrzewania.

O czym musisz pamiętać podczas czyszczenia wanny?

Skuteczne czyszczenie wanny to przede wszystkim dbałość o jej trwałość i wygląd. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby dopasować sposób czyszczenia do rodzaju wanny, a dokładniej do materiału, z jakiego została wykonana. Wanna akrylowa wymaga delikatnych preparatów i miękkiej ściereczki, ponieważ łatwo ją zarysować. Z kolei wanny żeliwne czy stalowe są odporniejsze, ale nadal nie lubią szorstkich gąbek i druciaków, które mogą naruszyć ich powierzchnię.

Równie ważne jest to, aby unikać agresywnych środków czyszczących i preparatów ściernych, które mogą zmatowić powierzchnię lub uszkodzić powłokę ochronną. Zamiast tego postaw na delikatne rozwiązania. Świetnie sprawdzą się delikatne detergenty do sprzątania łazienki i domowe sposoby, czyli środki na bazie sody oczyszczonej czy soku z cytryny.

Nie zapominaj też o regularnym czyszczeniu wanny. Zanieczyszczenia nie powstają z dnia na dzień. Twarda woda, resztki mydła czy kosmetyków i żółty osad osadzają się powoli, ale systematycznie. Im częściej czyścisz wannę, tym mniej wysiłku będzie wymagało jej utrzymanie w idealnym stanie. Tym samym szybciej i łatwiej przywrócisz jej pierwotny blask.

Wiesz już, jak wyczyścić zapuszczoną wannę?

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak wyczyścić zapuszczoną wannę. Posprzątanie jej powierzchni nie musi oznaczać długich godzin szorowania. Najważniejsze to dopasowanie odpowiedniego środka i metody do rodzaju wanny.

Jeśli zależy Ci na szybkich i bezpiecznych efektach, sięgnij po sprawdzone środki czyszczące, które znajdziesz w ofercie naszego e-sklepu. Przygotowaliśmy w nim wszystko, czego potrzebujesz, by Twoja łazienka zawsze lśniła czystością. Wypróbuj je, a czysta wanna już zawsze będzie ozdobą Twojej łazienki!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl