Hotel to bardzo intensywnie użytkowane miejsce. Jego sprzątanie może być więc ogromnym wyzwaniem. Mimo wszystko nie należy zaniedbywać tego obowiązku. To właśnie czystość jest bowiem głównym czynnikiem wpływającym na zadowolenie gości. Jakiekolwiek uchybienia mogłyby prowadzić do ich odstraszenia, co niestety zniechęca również do kolejnej wizyty. Komfort i higiena to zatem podstawa. Pytanie tylko, jak sprawić, aby sprzątanie w hotelu było wydajne, sprawne i efektywne. Tego właśnie dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Jak usprawnić sprzątanie w hotelu?
Podczas sprzątania w hotelu absolutną podstawą jest efektywność i szybkość. Należy więc dołożyć wszelkich starań, aby maksymalnie usprawnić ten proces. W tym celu dobrze jest pomyśleć zwłaszcza o zautomatyzowaniu czynności. To pozwoli na znaczną oszczędność czasu, a jednocześnie zapewni większą dokładność. Poniżej zamieściliśmy listę urządzeń, które mogą Cię zainteresować – wraz z ich krótkim opisem.
Odkurzacz przemysłowy lub hotelowy
W miejscach takich jak hotel odkurzanie odbywa się codziennie. Co więcej, czynność ta obejmuje zazwyczaj dość duże powierzchnie. Standardowy odkurzacz mógłby być zatem niewystarczający, dlatego warto pomyśleć o zainwestowaniu w odkurzacz przemysłowy lub hotelowy. To urządzenie, które charakteryzuje się większą wydajnością, co skraca czas sprzątania. Nie ma też ryzyka przegrzania podczas pracy ciągłej.
Urządzenie do czyszczenia dywanów i tapicerek
Hotelowe dywany i wykładziny narażone są na intensywne użytkowanie. To niestety sprzyja pojawianiu się zabrudzeń. Aby je szybko i skutecznie wyprać i przygotować na przyjazd kolejnych gości, należy wyposażyć się w urządzenie do czyszczenia dywanów i tapicerek.
Automat myjący bądź polerka jednotarczowa
Jeśli w Twoim hotelu jest duża powierzchnia kafli lub innego rodzaju twardego podłoża, to rozważ zakup automatu myjącego bądź polerki jednotarczowej. To doskonałe rozwiązanie, które pozwala w szybkim czasie umyć nawet duże powierzchnie, nie pozostawiając przy tym smug. Jednocześnie podłogi nie są zbyt mokre, co eliminuje ryzyko przypadkowego poślizgnięcia się przez gości.
Zamiatarka
Liście, piasek, a nawet drobne śmieci – to wszystko każdego dnia pojawia się na hotelowych podłogach. Niestety takie zabrudzenia nie świadczą zbyt dobrze o Twoim hotelu, dlatego trzeba na bieżąco je usuwać. Pragniesz, żeby czynność ta była szybka i dokładna? Pomyśl więc o zamiatarce, która automatyzuje ten proces. Jej główną zaletą jest to, że można jej używać zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz.
Myjka wysokociśnieniowa
Jak już zdążyłeś się zorientować, czystość powinna obejmować nie tylko wnętrze, ale również wszystko to, co na zewnątrz. Tego rodzaju zabrudzenia mogą być szczególnie trudne do usunięcia, dlatego w skład wyposażenia hoteli coraz częściej wchodzi myjka wysokociśnieniowa. Tego typu urządzenia pozwalają w krótkim czasie wyczyścić duże powierzchnie. Mogą to być np. schody, podjazdy, a nawet elewacja.
Postaw na profesjonalizm
Dla sprawnego i efektywnego sprzątania w hotelu ważne jest również to, jakich środków czystości użyjesz. W tym wypadku wskazane jest, by postawić na chemię profesjonalną. W naszym sklepie znajdziesz produkty takich marek jak Tana i Fala. Charakteryzują się one wysoką skutecznością, która pozwala szybko wyczyścić daną powierzchnię przy minimalnym wysiłku. Tego typu preparaty są też wydajniejsze, co redukuje ponoszone koszty.
Zadbaj o komfort gości
Zanim rozpoczniesz sprzątanie pokoju hotelowego, zwróć uwagę na to, czy na klamce nie znajduje się zawieszka „nie przeszkadzać”. Jeśli tak, to musisz się do tego dostosować. Jeśli natomiast nie, to możesz wykonać wszystkie niezbędne czynności. Warto jednak tak zaplanować pracę, aby sprzątać dopiero wtedy, kiedy gość wyjdzie z pokoju. Dzięki temu nie zakłócisz jego komfortu. Nawet jeśli uważasz, że nikogo nie ma w środku, to zapukaj 2 razy i powiedz „sprzątanie pokoju” lub „room service”. W ten sposób upewnisz się, czy faktycznie tak jest.
Jak powinno wyglądać sprzątanie pokoju hotelowego?
Na początek włącz wszystkie światła. Łatwiej będzie Ci dojrzeć zabrudzenia, nawet jeśli znajdują się w zakamarkach. Rozsuń też zasłony i otwórz okna lub jeśli nie jest to możliwe, włącz klimatyzację na maksymalny nawiew. Dokładne wietrzenie jest bardzo ważne. Dzięki niemu pomieszczenie jest odświeżone. Kiedy już to zrobisz, zbierz z pokoju wszystkie śmieci i opróżnij kosz. Uważaj jednak, aby przez pomyłkę nie wyrzucić osobistych rzeczy gościa. Wymień też naczynia, a w razie konieczności również pościel. Zanim wrzucisz ją do odpowiedniego kosza znajdującego się w wózku serwisowym, dokładnie ją jednak wytrzep, aby upewnić się, że nie zawieruszyły się w niej żadne przedmioty. Następnie możesz przejść do wycierania kurzu. Zwróć uwagę na rodzaj powierzchni i pod tym kątem dobierz odpowiedni preparat. Pozbądź się przy tym także plam i zabrudzeń. W międzyczasie wszystkie elementy wyposażenia pokoju poukładaj na miejsce. Niemniej jednak nie przestawiaj rzeczy osobistych gości. Pożądane jest także sprawdzenie sprawności sprzętów i zgłoszenie ewentualnych usterek. Na sam koniec pozostaje odkurzenie podłogi i mebli tapicerowanych.
Sprzątanie łazienki hotelowej
Po posprzątaniu pokoju należy przejść do łazienki. Pamiętaj przede wszystkim o codziennym myciu muszli, umywalki i kabiny prysznicowej bądź wanny. Wyczyść też armaturę, lustra i płytki, używając do tego specjalistycznych środków. Na koniec wymień ręczniki na świeże, uzupełnij kosmetyki hotelowe i przetrzyj podłogę.
Sprawdź, czy o niczym nie zapomniałeś
Jak już wspominaliśmy, sprzątanie w hotelu powinno być bardzo dokładne, dlatego zanim opuścisz pokój, sprawdź, czy aby na pewno wszystkie czynności zostały wykonane. Dopiero kiedy tak jest, zamknij okna i ustaw klimatyzację na odpowiednią wartość lub całkowicie ją wyłącz. Warto też przed wyjściem spryskać pokój odświeżaczem, co pozostawi świeżą woń. Oczywiście nie zapominaj o zgaszeniu wszystkich świateł i zamknięciu drzwi na klucz.
Jak widzisz, sprzątanie w hotelu nie jest trudne, jeśli tylko trzymasz się odpowiednich zasad i używasz profesjonalnych środków i urządzeń. Zadbaj więc zarówno o wyposażenie, jak i przeszkolenie personelu.