Produkt dnia
FALA TOPLAN ULTRA 10L
FALA TOPLAN ULTRA 10L

199,99 zł

162,59 zł

szt.
 odkurzacz hotelowy  SPRINTUS T11 Evo
odkurzacz hotelowy SPRINTUS T11 Evo

1 054,00 zł

856,91 zł

szt.
Myjka ciśnieniowa Lavor HNR 2017 LP
Myjka ciśnieniowa Lavor HNR 2017 LP

9 471,00 zł

7 700,00 zł

szt.
Stojak potykacz tablica znak UWAGA ŚLISKA PODŁOGA
Stojak potykacz tablica znak UWAGA ŚLISKA PODŁOGA

36,90 zł

30,00 zł

szt.
Worki Taski Baby bora, Cleanfix s10,GHIBLI SW 10 x 5szt
Worki Taski Baby bora, Cleanfix s10,GHIBLI SW 10 x 5szt

29,99 zł

24,38 zł

szt.
Filtr silnika SEBO FELIX/DART
Filtr silnika SEBO FELIX/DART

43,00 zł

34,96 zł

szt.
Lavor QUICK 36E + 2 kanistry 5L Karacho gratis
Lavor QUICK 36E + 2 kanistry 5L Karacho gratis

9 300,00 zł

7 560,98 zł

szt.
Sprintus T11 Evo odkurzacz hotelowy
Sprintus T11 Evo odkurzacz hotelowy

999,99 zł

Cena regularna: 1 054,00 zł

813,00 zł

Cena regularna: 856,91 zł

szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Jak założyć firmę sprzątającą? Co trzeba wiedzieć?

Nie wszyscy wiedzą o tym, że własna firma sprzątająca to całkiem popularna forma prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej. Konkurencji nie brakuje, ale rynek wciąż jest w tym przypadku dość chłonny. Cały czas przybywa bowiem urzędów, placówek różnego rodzaju i firm, które z takich usług chętnie korzystają. Są też klienci indywidualni, którzy nie mają na co dzień czasu na sprzątanie. To więc biznes, który może być całkiem dochodowy. Zatem jak założyć firmę sprzątającą? 

Od czego zacząć?

Przede wszystkim na samym starcie warto przeanalizować rynek i sprawdzić, jak duże jest zapotrzebowanie na dane usługi. Dobrze jest się też zapoznać z konkurencją, ich cenami oraz ofertą. Niestety w branży sprzątającej istnieje także tzw.  szara strefa. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie niszy dla siebie - klienci lubią firmy, które się w czymś specjalizują. 

Możliwości jest w tym przypadku całkiem sporo. Sprzątanie biur i mieszkań, porządkowanie magazynów, sprzątanie budynków po remontach, zajmowanie się terenami zewnętrznymi - to tylko niektóre z nich. Należy to dobrze przemyśleć. Każda opcja wiąże się bowiem z koniecznością zakupu nieco innego sprzętu czy zatrudnieniem innej liczby osób. Czasem potrzebne są też specjalne kwalifikacje. Przykładowo do mycia okien w wysokich budynkach konieczne są uprawnienia alpinistyczne. 

Jak założyć firmę sprzątającą?

Zatem jak założyć firmę sprzątającą? Okazuje się, że nie jest to trudne. Nie trzeba bowiem zdobywać żadnych specjalnych zezwoleń czy koncesji. W praktyce wystarczy jedynie zarejestrować działalność gospodarczą. W tym celu w dowolnym Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy należy złożyć wniosek CEIDG-1. Ponadto w ZUS-ie trzeba wypełnić formularz ZUS ZUA bądź ZUS ZZA. W przypadku rejestracji do VAT konieczne jest także złożenie w Urzędzie Skarbowym formularza VAT-R. Przy zatrudnianiu pracowników na umowę o pracę jest 14 dni na zgłoszenie tego do inspektora pracy. 

Tak naprawdę firma sprzątająca nie wymaga specjalnej siedziby. Można ją zlokalizować nawet w swoim mieszkaniu. W końcu usługi są i tak świadczone w lokalach należących do klientów. Co ciekawe, nie trzeba zaopatrywać się także  w kasę fiskalną. Warunek jest tutaj jeden. Wartość świadczonych usług na rzecz osób prywatnych w skali roku nie może być większa niż 20 tysięcy złotych. Jednak i tak częściowo koszt zakupu kasy zwraca urząd skarbowy. 

Jakie są koszty związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej?

Wiele osób, które zastanawiają się jak założyć firmę sprzątającą, przejmuje się ewentualnymi kosztami prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W przypadku firm jednoosobowych czy zatrudniających kilka osób koszty nie powinny być bardzo wysokie. Na starcie trzeba oczywiście zakupić odpowiedni sprzęt i akcesoria do sprzątania. Warto też mieć na uwadze podatki i pensje dla pracowników. Dobrze jest też przewidzieć budżet na reklamę. Na początku prowadzenia działalności jest to bardzo istotne. Dzisiaj każda firma powinna być obecna w internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych. 

Co zatem za zakupem sprzętu potrzebnego do sprzątania? Podczas pracy w biurowcach konieczny jest z pewnością profesjonalny odkurzacz piorący. Przyda się także specjalny wózek do sprzątania. Ponadto warto pamiętać o podstawowych artykułach do sprzątania takich jak szmatki, ścierki, mopy, rękawice gumowe, szczotki, środki czystości, gąbki, zmiotki itd. Dobrze jest zainwestować także w odzież roboczą. 

Pracownicy firmy sprzątającej

Wiadomo już jak założyć firmę sprzątającą. Oczywiście wraz z jej rozwojem, konieczne może być zatrudnienie nowych osób do pracy. Trzeba tutaj zdawać sobie sprawę z tego, że wynagrodzenia pracowników to spora część wydatków, z którymi liczyć się musi przedsiębiorca. Dlatego sporo firm zatrudnia studentów czy osoby niepełnosprawne. 

Wiele osób decyduje się także na zatrudnienie cudzoziemców np. Ukraińców. Warto jednak pamiętać o tym, że oszczędzanie za wszelką cenę nigdy nie ma sensu. Niestety w praktyce bardzo niska pensja nie zachęca do pracy na najwyższym poziomie. 

Dofinansowanie działalności gospodarczej - jak uzyskać?

Oczywiście założenie własnej firmy sprzątającej wymaga posiadania wkładu własnego. W końcu trzeba na starcie zakupić akcesoria i sprzęt do sprzątania. Na pożyczkę z banku na początku trudno jest liczyć. Najpierw trzeba bowiem firmę prowadzić przez co najmniej kilka miesięcy. 

Dobrym pomysłem jest zainteresowanie się dofinansowaniem działalności. W Polsce można uzyskać dotacje czy skorzystać z nisko oprocentowanych pożyczek. Najpopularniejszym źródłem pozyskania pieniędzy na firmę jest dofinansowanie z Urzędu Pracy. Oferuje on bezzwrotne pożyczki, które można otrzymać podczas rozpoczynania działalności gospodarczej. Warunki są jednak dwa. Przede wszystkim dana osoba musi być zarejestrowana jako bezrobotna przez określony czas (zazwyczaj od minimum 1 do 3 miesięcy). Nie może także odmawiać szkoleń i staży jej proponowanych. Drugim warunkiem jest prowadzenie działalności przez okres co najmniej 12 miesięcy. Wówczas pożyczka jest bezzwrotna. 

Kwota, na którą można liczyć, zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wynosić może nawet około 100 tysięcy złotych. Od pożyczki nie jest pobierana prowizja. Udzielana jest na okres do siedmiu lat. 

Jak skutecznie wypromować swoją firmę sprzątającą?

Wiadomo już, jak założyć firmę sprzątającą. Trzeba ją jednak jeszcze wprowadzić na rynek i utrzymać. Dzisiaj najważniejsza jest obecność w sieci. Na szczęście nie brakuje skutecznych i jednocześnie darmowych narzędzi, które w tym pomagają. 

Podstawa  to oczywiście Google Moja Firma. Pozwala na prezentację firmy z danymi teleadresowymi, fotografiami, godzinami otwarcia czy mapą dojazdu. To narzędzie interaktywne, które umożliwia potencjalnym klientom zadawanie pytań. Działa bezproblemowo na wszystkich urządzeniach. Duże znaczenie ma także lokalne wypozycjonowanie danej firmy. Nie należy również zapominać o działaniach promocyjnych w mediach społecznościowych. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl